Infantilne kolike dr Vesna Marinković

Infantilne kolike

Šta su infantilne kolike ?

Infantilne kolike, odnosno grčevi kod beba su jedan od najčešćih zdravstvenih problema koji se može javiti tokom prvih meseci života. Prema statističkim podacima grčevi ili kolike javljaju se kod oko 20%  beba širom sveta. Češće se javljaju kod beba muškog pola, bez razlike u učestalosti između beba na prirodnoj ishrani u odnosu na ishranu adaptiranom mlečnom formulom.

Grčevi predstavljaju fiziološku pojavu, simptomi dostižu vrhunac oko šeste nedelje života, a  prestaju spontano nakon 4-6 meseci.

Tradicionalni kriterijumi postavljanja dijagnoze („pravilo trojke“) podrazumevali su prisustvo napada iritabilnosti, nervoze ili plača bez očiglednog razloga, koji traju najmanje 3h tokom dana, 3 dana u toku nedelje, bar 1 nedelju, kod dece koja dobro napreduju u telesnoj masi.

Predlog novih proširenih kriterijumi za dijagnozu grčeva kod beba uključuju sledeće karakteristike: dete je mlađe od 5 meseci kada simptomi počinju i prestaju, prisutni su periodi stalnog i/ili dugotrajnog plača, uznemirenosti i razdražljivosti, a koji se javljaju bez očiglednog uzroka i ne mogu ih sprečiti ili rešiti roditelji ili osobe koje neguju bebu, uz odsustvo povišene telesne temperature, bolesti i nenapredovanja u telesnoj masi.

Iako su grčevi benigno i prolazno stanje, važno je da roditelji budu svesni potencijalnih znakova  koji bi mogli ukazati na bolest, kao što je povišena telesna temperatura, povraćanje, tečne i sluzave stolice, neadekvatna brzina rasta i napredovanja u telesnoj masi.

Zašto nastaju grčevi kod beba?

Uzrok grčeva kod beba uprkos brojnim istraživanjima nije u potpunosti razjašnjen. Opisani su uzroci poput nezrelosti digestivnog sistema, nedostatak laktaze (enzim koji vari mleko), međutim brojne kliničke studije su sugerisale da promene u crevnoj mikrobioti mogu dovesti do simptoma grčeva ili kolika.

Ključnu ulogu u formiranju crevne flore deteta ima majka. Brojni faktori utiču na rano formiranje crevne mikrobiote novorođenčeta, kao što je mikrobiota majke dok je beba još u maminom stomaku, sastav majčine oralne, vaginalne i crevne flore, gestacijska starost na rođenju, upotreba antibiotika, način porođaja, način ishrane, mesto življenja (geografski lokalitet), uticaj sredine (braća/sestre, kućni ljubimci).

Sve je više dokaza koji upućuju  da se crevna flora kod beba sa kolikama razlikuje od one u zdrave odojčadi. Neke od kliničkih studija su pokazale da je uzrok grčeva smanjen broj korisnih, a povećan broj patogenih bakterija. Upravo ta vrsta neravnoteže se sa medicinskog aspekta naziva se disbioza i može da dovede do raznih problema kao i pojave grčeva kod beba.

Infantilne kolike i uloga probiotika

Probiotici su živi mikroorganizmi koji menjaju mikrofloru domaćina i imaju blagotvorne učinke na zdravlje. Ova činjenica sugeriše da primena probiotika može uticati na uspostavljanje ravnoteže u smislu „zdrave“ mikrobiote digestivnog sistema.

Postupci koji mogu ublažiti grčeve jesu nežno ljuljuškanje, masaža stomačića, kao i primena toplih pelena preko stomačića.

Primena probiotika jedina ima naučne dokaze o efikasnosti primene kod grčeva tj. kolika kod beba.

Primena probiotičkog soja Lactobacillus rhamnosus GG, koji se nalazi u Bebicol® forte kapima, koji je siguran za primenu kod novorođenčadi od prvog dana života doprinosi održavanju balansa crevne mikrobiote i predstavlja jednu od terapijskih opcija.

Bebicol forte- probiotik za bebe

Sojevi probiotioka koji su proučavani za primenu kod grčeva pokazali su sigurnost i bezbednost primene.

Važno je zapamtiti

Grčevi predstavljaju stanje koje se javlja kod zdravih beba, ali je veoma uznemirujuće za roditelje čije je dete neutešno tokom epizoda plača, zbog čega roditelji dovode dete na ponovne lekarske preglede.

Uloga lekara je da isključi patološki uzrok tegoba, savetuje lečenje zasnovano na naučnim dokazima, pruži podršku porodici i uveri roditelje da je njihovo dete zdravo.

Laka dostupnost i bezbednost probiotika čini ih važnim profilaktičkim rešenjem za ublažavanje i otklanjanje simptoma grčeva i i uspostavljanje ravnoteže crevne mikrobiote.

 

Dr Vesna Marinković