TRUDNOĆA
Beba formira svoju mikrobiotu još dok je u Vašem stomaku. Bakterije preko placente I plodove vode naseljavaju digestivni trakt bebe i otpočinju programiranje mikrobiote. Pregledom prve stolice bebe ( mekonijuma) otkrivene su bakterije identične onima koje ima mama u svojoj oralnoj, crevnoj i vaginalnoj flori. Jako je važno da mama bude dobrog opšteg zdravlja, da nema infekcije i da se ne koriste lekovi bez saveta lekara, kako bi beba nasledila zdravu, kvalitetnu mikrobiotu, i dobar imunitet. U jednoj interesantnoj studiji su mame koristile probiotske bakterije dok su bile trudne. Nakon porođaja, i pregledom stolice bebe, pronađene su iste te bakterije u značajnom broju, iako ih beba nije koristila.
POROĐAJ
Ako ste u prilici, birajte prirodni porođaj ! Tokom vaginalnog porođaja novorođenče prima značajnu količinu lactobacila, koji otpočinju formiranje mikrobiote bebe već od 1. dana. Bebe rođene Carskim rezom su uskraćene za tako važan kontakt sa majčinim vaginalnim mikrobima, i njihovu mikrobiotu uglavnom čine mikrobi sa bolničkih površina i ruku osoblja. Bebe rođene Carskim rezom imaju drugačiji sastav crevne mikrobiote, može biti povezano sa rizikom astme i alergija kasnije u životu.
DOJENJE
Dojenje treba da bude prioritet i potrebno je dojiti dete što je moguće duže, između ostalog i zbog toga što dojenje podstiče razvoj probiotskih bakterija i pomaže jačanje imuniteta u crevima bebe. Dojena beba već 1.dana u crevima stvara dominantno Bifidobakterije , dok kod bebe koje piju mlečnu formulu to nije slučaj. Studije pokazuju da je kod dece koja se hrane mlečnim formulama prisutno dvostruko manje dobrih bifidobakterija u crevima u odnosu na novorođenčad koja se hrane prirodnim putem, koju majke doje. Majke koje iz bilo kog razloga ne doje, mogu svojoj bebi dati korisne bakterije kako bi obogatile mikrobiotu bebe i stvorili dobre preduslove za dobar imunitet i zdravlje i kasnije u životu. Dodatkom korisnih bakterija u trudnoći i tokom dojenja bogatite svoj mikrobiom i pomažete bebi da od starta izgradi zdravu crevnu floru. Vaginalna sluzokoža majke postaje bogatija za Lacotbacilluse koje beba dodatno prolaskom kroz porođajni kanal veže za sebe i iskoristi za izgradnju zdrave mikrobiote. Mame koje planiraju porođaj Carskim rezom, koje iz nekog razloga koriste antibiotike, koje ne žele i ne mogu da doje svoje dete i koje imaju alergije, mogu imati posebne benefite po zdravlje deteta jačanjem mikrobiote unosom korisnih bakterija u trudnoći.