Imunitet beba

Imunitet beba i probiotici: Ključ za zdrav početak!

Imunitet beba počinje da se razvija već u majčinoj utrobi, a nastavlja da jača tokom prvih godina života. Tokom porođaja, beba dolazi u kontakt s mikroorganizmima  majčinog tela, što postavlja temelj za njen imunološki sistem. Nakon rođenja, majčino mleko obezbeđuje važne hranljive materije i antitela koja dodatno pomažu u jačanju imuniteta. Kako beba raste i dolazi u kontakt sa spoljašnjim svetom, imunitet se sve više razvija, prilagođavajući se različitim izazovima iz okruženja.

Imunitet beba: Faktori koji utiču na njegovo formiranje

Na razvoj bebinog imunog sistema utiče više faktora, uključujući genetiku, ishranu, način porođaja, dojenje, pa čak i izloženost bakterijama i virusima u ranom životu. Ishrana bogata hranljivim sastojcima, posebno vitaminima i mineralima, presudna je za izgradnju jakog imuniteta. Međutim, jedan od ključnih faktora u formiranju stabilnog imunog sistema jeste i mikrobiota creva, odnosno ravnoteža korisnih bakterija u organizmu.

Probiotici obnavljaju i održavaju ravnotežu korisnih bakterija u crevima, koja su ključno mesto za razvoj imunog sistema. Oni deluju tako što jačaju crevnu barijeru, sprečavajući štetne mikroorganizme da prodru u organizam, i stimulišu proizvodnju imunoloških ćelija koje pomažu u odbrani od infekcija. Na taj način probiotici podržavaju prirodnu odbranu organizma i smanjuju rizik od bolesti.

U tom kontekstu, probiotici igraju izuzetno važnu ulogu. Posebno se ističe probiotski soj Lactobacillus rhamnosus GG, koji je detaljno proučavan u brojnim studijama. Ovaj soj pokazao je izuzetne rezultate u jačanju imuniteta kod dece, naročito u smanjenju učestalosti respiratornih infekcija kod dece koja pohađaju jaslice. Studije pokazuju da deca koja uzimaju probiotike sa ovim sojem imaju bolji odgovor na patogene, smanjujući učestalost prehlada i drugih infekcija.

Zaključak

Probiotici, naročito Lactobacillus rhamnosus GG, dokazano doprinose izgradnji jakog i otpornog imunog sistema kod beba. Rana primena ovih korisnih bakterija može igrati ključnu ulogu u smanjenju infekcija i boljem zdravlju deteta. Što se ranije krene sa primenom probiotika, to su rezultati bolji, pružajući bebama zdraviji početak u životu.