Ekcem, poznat i kao atopijski dermatitis, sve je češći problem među bebama i malom decom. Iako ekcem obično nije opasan, može izazvati nelagodnosti i stresa za bebe, ali i za njihove roditelje. Mnogi roditelji se pitaju zašto se ekcem javlja, kako da pomognu svojoj deci da se nose sa simptomima i da li postoje prirodni načini za ublažavanje simptoma.
Zašto se javlja ekcem kod beba?
Ekcem kod beba je najčešće rezultat kombinacije genetike i spoljašnjih faktora. Genetika može uticati da beba bude sklonija razvoju ekcema, naročito ako u porodici postoji istorija alergija ili atopijskih bolesti. Spoljni faktori, kao što su suvi vazduh, alergeni u okolini (kao što su prašina, polen), mogu pogoršati simptome.
Beba sa ekcemom može imati iritiranu, crvenu kožu, koja može postati i upaljena ili prekrivena sitnim plikovima. Ekcem se obično javlja u prvih šest meseci bebinog života.
U kom periodu godine je ekcem najizraženiji i zašto?
Ekcem kod beba često postaje izraženiji tokom hladnih meseci, kada vazduh postaje suvlji. Zimi, zbog smanjenja vlažnosti vazduha, koža se suši, što može pogoršati simptome ekcema. Suv vazduh uzrokuje gubitak vlage iz kože, dok izlaganje hladnoći može povećati iritaciju. S druge strane, tokom leta, prekomerna vlažnost i znojenje mogu takođe pogoršati simptome, ali ekcem je generalno češće prisutan tokom zimskih meseci.
Kako se ekcem leči i šta možemo uraditi da bi ublažili simptome kod beba i dece?
Tretman ekcema zahteva strpljenje i pravilnu negu. Važno je da roditelji obezbede pravilnu hidrataciju kože bebe. Upotreba blagih, hipoalergenskih sapuna i krema bez mirisa, kao i primena bogatih hidratantnih losiona i balzama, može pomoći da koža ostane vlažna i zaštićena. Takođe, treba izbegavati prekomernu toplotu i sintetičke tkanine koje mogu izazvati iritaciju. U ozbiljnijim slučajevima, lekar može preporučiti kortikosteroidne kreme ili druge lekove koji mogu smiriti upalu i svrab.
Da li probiotici mogu da pomognu u tretmanu ekcema kod beba i dece i kako?
Probiotici su sve češće pominjani kao dodatak terapiji ekcema kod beba i dece. Probiotici, posebno oni koji sadrže sojeve kao što su Lactobacillus rhamnosus GG , mogu pomoći u uspostavljanju ravnoteže mikrobiote u crevima, što je ključno za jačanje imunološkog sistema. Kod beba sa ekcemom, koji je često povezan sa alergijskim odgovorima, probiotici mogu smanjiti upalu i ublažiti simptome. Istraživanja pokazuju da probiotici mogu pomoći u regulaciji imunološkog odgovora, smanjujući preosetljivost na alergene i iritanse iz spoljne sredine.
Probiotici mogu smanjiti učestalost i intenzitet ekcema, posebno kada se koriste od ranog uzrasta. Iako probiotici nisu lek, oni pružaju značajnu podršku zdravlju kože i mogu biti deo sveobuhvatnog plana lečenja ekcema.
Koji probioticki sojevi su najbolji za ekcem kod beba?
Kada je reč o probioticima za bebe sa ekcemom, sojevi kao što su Lactobacillus rhamnosus GG i Bifidobacterium infantis pokazali su se kao najefikasniji. Lactobacillus rhamnosus GG je jedan od najistraživanijih probiotika, sa dokazima koji potvrđuju njegovu efikasnost u smanjenju simptoma ekcema, kao i u prevenciji alergijskih reakcija. Probiotske kapi Bebicol® sa cinkom sadrže najispitivaniji probiotski soj Lactobacillus rhamnosus GG.
Za roditelje koji žele da podrže zdravlje svoje dece, ovi sojevi probiotika mogu biti koristan dodatak svakodnevnoj ishrani, uz preporuku pedijatra.
Ekcem kod beba i dece može biti izazov za roditelje, ali pravilnim tretmanom i upotrebom probiotskih dodataka može se značajno poboljšati stanje kože i ublažiti simptomi ekcema. S obzirom na ulogu koju mikrobiota igra u jačanju imunološkog sistema i smanjenju upale, probiotici postaju važan deo strategije u borbi protiv ekcema, posebno tokom hladnih meseci kada su simptomi najizraženiji. Konsultujte se sa pedijatrom kako biste odabrali najbolji probiotik i pristup lečenju koji odgovara vašoj bebi.